Tisková zpráva Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy 3/07
Rožnov pod Radhoštěm 9.3.2007
Mapování velkých šelem v CHKO Beskydy, které ve dnech 22.- 24. 2007 provádělo na 60 lidí, zjistilo výskyt 15 rysů, 11 vlků (cca 2 smečky) a 3 medvědů. Počet šelem byl vyhodnocen podle velikosti stop jednotlivých zvířat, počtu stopních drah na místě nálezu, stáří stop, vzdálenosti mezi lokalitami výskytu. Vodítkem byly také dosavadní poznatky z terénu i odborné literatury.
Koordinátor mapování, RNDr. Dana Bartošová k výsledkům poznamenává: „Musíme je považovat za orientační, neboť tato akce je vždy ovlivněna počasím, zkušeností mapovatelů a dalšími faktory. Ve skutečnosti může být počet rysů a medvědů v Beskydech o něco vyšší, zatímco počet vlků, kteří se pohybují po tak rozlehlém území bude spíše nižší“.
Mapovatelé zaznamenávali také výskyt dalších zvířat. Kromě běžných druhů byli zjištěni i vzácní a chránění živočichové, např. puštík bělavý, orel skalní, tetřev hlušec, jeřábek lesní a vydra říční. Kuriózní bylo pozorování zmije obecné na zasněženém Velkém Polomu.
CHKO Beskydy je evropsky významnou lokalitou soustavy NATURA 2000 pro rysa, vlka a medvěda. Důsledná ochrana těchto šelem je tedy naší povinností nejen zákonnou ale i morální – jde o živé bohatství celé Evropy.
Výsledky mapování proto využívá při své odborné a rozhodovací činnosti Správa CHKO Beskydy - zároveň budou poskytnuty i ústředním pracovištím státní ochrany přírody (Ministerstvo životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny).
RNDr. Dana Bartošová
Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy
Nádražní 36, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
dana.bartosova@nature.cz
tel. 571 657 407 kl.23 tel. 607 837 854
www.beskydy/ochranaprirody.cz
Poznámky:
1) Správa CHKO Beskydy organizuje mapování chráněných druhů šelem každoročně od 80. let minulého století s cílem zjistit aktuální stav rysů, vlků, příležitostně i medvědů. Účastníci - pracovníci státní ochrany přírody a dobrovolní spolupracovníci – prošli přidělené trasy vedené přes horské lokality se známým výskytem šelem. S ohledem na vlastní bezpečnost a na klid lesních zvířat se mapovatelé pohybovali jen po turistických chodnících a lesních cestách.
2) Podle získaných poznatků jsou nejatraktivnějším domovem našich rysů nejvyšší horské masivy Beskyd se strmými svahy a nepřístupným terénem (Smrk, Kněhyně, Čertův Mlýn, Lysá hora, Travný). Vlkům maximálně vyhovují dlouhé a táhlé horské hřebeny Moravskoslezských Beskyd a Javorníků na moravsko-slovenském pomezí, stejně jako hlavní hřeben Vsetínských vrchů. Medvědi vyžadují nejkvalitnější přírodní prostředí - úživné lesy pralesovitého charakteru a klid, proto je jejich výskyt v CHKO omezen na lesní rezervace a na odlehlé hory kolem státní hranice se Slovenskem.